Glassine Envelopes - Peel and Seal 60gsm
- Biodegradable
- Secure Peel & Seal Strip
- Acid-Free and pH Neutral
- Translucent Material
Glassine Envelopes - Peel and Seal 60gsm provide a secure and easy-to-use closure for safe storage.
Ideal for stamps, documents, or small items, these envelopes combine convenience with a durable, translucent design.
| Height | 108mm |
| Width | 92mm |
| Item Weight | 1.29g |
| Colour | Clear |
| Size (mm) | 108 x 92 mm |
| Size (cm) | 10.8 x 9.2 cm |
| Size (inches) | 4.25 x 3.62 inches |
| Finish | Clear |
| Format | |
| Seal | Peel and Seal |
| Material | Translucent pH7 Paper |
| Material Weight | 60Gsm |
| Weight Format | Gsm |
| Seams | Inside Seams |
| Window | Plain |
| Box Quantity | 500 |
| Recyclable | Yes |
| Print Type | Translucent |
















