These Smooth white 300gsm pre-creased single fold 150mm square card blanks are perfect for card making. Perfect for creating your very own special occasion cards, birthday cards, Christmas cards and more.
Card blank size creased to: 150 x 150mm (5.90" x 5.90")
| Height | 150mm |
| Width | 150mm |
| Item Weight | 17.55g |
| Colour | White |
| Size (mm) | 150 x 150 mm |
| Size (cm) | 15 x 15 cm |
| Size (inches) | 5.91 x 5.91 inches |
| Finish | Smooth |
| Style | Square |
| Material | Card |
| Material Weight | 300Gsm |
| Window | Plain |
| Box Quantity | 500 |
| Box Weight | 1.00 kg |
| Harmonisation Code | 481720 |
| Flat sheet Size | 150 x 300mm |
| Sustainable | FSC |
| Print qualities | Good |
















