Our 5 x 7 Ensocoat 300gsm card is ideal for greeting cards, invitations, and photo prints. The coated surface enhances colour depth and image clarity, while the heavyweight recyclable material ensures a premium finish and.
| Height | 127mm |
| Width | 178mm |
| Item Weight | 17.63g |
| Colour | White |
| Size (mm) | 127 x 178 mm |
| Size (cm) | 12.7 x 17.8 cm |
| Size (inches) | 5 x 7.01 inches |
| Finish | Coated |
| Style | 5 x 7 |
| Format | Flat Sheet |
| Material Weight | 300Gsm |
| Window | Plain |
| Single Sided | Yes |
| Box Quantity | 500 |












