This super high A3 quality card is perfect for wedding stationers and crafters alike. Being double sided white iridescent with a silver sheen, this card can be used for various projects when that real look and feel of quality is needed. This 300gsm card gives the perfect strength needed to use as card blanks.
| Height | 297mm |
| Width | 420mm |
| Item Weight | 97.30g |
| Colour | Ice Silver |
| Size (mm) | 297 x 420 mm |
| Size (cm) | 29.7 x 42 cm |
| Size (inches) | 11.69 x 16.54 inches |
| Finish | Smooth |
| Style | A3 |
| Material | Paper / Card |
| Material Weight | 300Gsm |
| Window | Plain |
| Box Quantity | 500 |
| Recyclable | Yes |
| Single Sided | Yes |
| Sustainable | FSC |












