This high quality ivory linen effect A5 card blank 300gsm has excellent qualities for events such as Birthdays,weddings and other special occasions. Matching and fitting 135 gsm C5 envelopes are available through our sister web site Ideal Envelopes.
Card blank size (folded size): 148 x 210mm (5.82" x 8.26")
| Height | 210mm |
| Width | 148mm |
| Item Weight | 24.24g |
| Colour | Ivory |
| Size (mm) | 210 x 148 mm |
| Size (cm) | 21 x 14.8 cm |
| Size (inches) | 8.27 x 5.83 inches |
| Finish | Linen texture |
| Style | A5 |
| Material | Card |
| Material Weight | 300Gsm |
| Window | Plain |
| Box Quantity | 500 |
| Flat sheet Size | 210 x 297mm |
| Envelope Size To Fit | C5 |
| Sustainable | FSC |
| Print qualities | Very Good |
















