These Smooth white 300gsm pre-creased single fold A5 card blanks are perfect for card making. Perfect for creating your very own special occasion cards, birthday cards, Christmas cards and more.
Card blank size (folded size): 148 x 210mm (5.82" x 8.26")
| Height | 210mm |
| Width | 148mm |
| Item Weight | 24.24g |
| Colour | White |
| Size (mm) | 210 x 148 mm |
| Size (cm) | 21 x 14.8 cm |
| Size (inches) | 8.27 x 5.83 inches |
| Finish | Smooth |
| Style | A5 |
| Material | Card |
| Material Weight | 300Gsm |
| Window | Plain |
| Box Quantity | 500 |
| Box Weight | 5.00 kg |
| Harmonisation Code | 48172000 |
| Flat sheet Size | 210 x 297mm |
| Envelope Size To Fit | C5 |
| Sustainable | FSC |
| Print qualities | Good |














