Matching 135 gsm envelopes are now available for this card in C6, C5, DL and 155 mm square through our sister web site Ideal Envelopes.
This A5 white fine linen effect paper is single sided.
* These are a bespoke cut item which are none refundable and non returnable.
| Height | 148mm |
| Width | 210mm |
| Item Weight | 10.91g |
| Colour | White |
| Size (mm) | 148 x 210 mm |
| Size (cm) | 14.8 x 21 cm |
| Size (inches) | 5.83 x 8.27 inches |
| Finish | Linen texture |
| Style | A5 |
| Material | Paper |
| Material Weight | 135Gsm |
| Window | Plain |
| Box Quantity | 500 |
| Recyclable | Yes |
| Single Sided | Yes |
| Sustainable | FSC |
| Print qualities | Very Good |












