Our A6 Ensocoat Single Sided Card 300gsm is perfect for postcards, small prints, and inserts. The single sided coated finish delivers sharp detail and vibrant colour reproduction, while the rigid 300gsm card ensures durability.
| Height | 105mm |
| Width | 148mm |
| Item Weight | 12.12g |
| Colour | White |
| Size (mm) | 105 x 148 mm |
| Size (cm) | 10.5 x 14.8 cm |
| Size (inches) | 4.13 x 5.83 inches |
| Finish | Coated |
| Style | A6 |
| Format | Flat Sheet |
| Material Weight | 300Gsm |
| Window | Plain |
| Single Sided | Yes |
| Box Quantity | 500 |















