Coloured Board Backed Envelopes
Coloured Board Backed Envelopes are vibrant and sturdy, perfect for sending important documents securely. Their durable board backing prevents bending, ensuring the contents remain intact. Ideal for professional or creative use, these envelopes add a pop of colour.
| Height | 229mm |
| Width | 162mm |
| Item Weight | 11.57g |
| Colour | Black |
| Size (mm) | 229 x 162 mm |
| Size (cm) | 22.9 x 16.2 cm |
| Size (inches) | 9.02 x 6.38 inches |
| Finish | Wove |
| Style | C5 |
| Format | |
| Seal | Peel and Seal |
| Material | Paper |
| Material Weight | 120Gsm |
| Weight Format | Gsm |
| Seams | Outside Seams |
| Window | Plain |
| Box Quantity | 125 |
| Box Weight | 3.40 kg |
| Material Back | Board |
| Material Weight (back) | 550Gsm |
| Weight Format Back | Gsm |
| Print Type | Tyvek or HB/AB codes |
















