Coloured Board Backed Envelopes
Coloured Board Backed Envelopes are vibrant and sturdy, perfect for sending important documents securely. Their durable board backing prevents bending, ensuring the contents remain intact. Ideal for professional or creative use, these envelopes add a pop of colour.
| Height | 324mm |
| Width | 229mm |
| Item Weight | 23.15g |
| Colour | Black |
| Size (mm) | 324 x 229 mm |
| Size (cm) | 32.4 x 22.9 cm |
| Size (inches) | 12.76 x 9.02 inches |
| Finish | Wove |
| Style | C4 |
| Format | |
| Seal | Peel and Seal |
| Material | Paper |
| Material Weight | 120Gsm |
| Seams | Outside Seams |
| Window | Plain |
| Box Quantity | 125 |
| Box Weight | 6.90 kg |
| Material Back | Board |
| Material Weight (back) | 550Gsm |
| Weight Format Back | Gsm |
| Not suitable for delivery by post | Yes |
















