Recycled Ivory Cardstock
Our high quality Recycled Ivory Cardstock is a sustainable choice for all your creative and professional needs. Made from 100% recycled materials, this 220gsm heavyweight cardstock is perfect for projects that require durability, elegance, and environmental responsibility.
Ideal for a wide range of uses, our ivory cardstock is a favourite for wedding invitations, handmade greeting cards, business cards, DIY craft projects, scrapbooking, menus, event stationery, and more. It's natural recycled surface works well with most inkjet and laser printers, making it suitable for printing, stamping, die-cutting, and embossing.
We offer our recycled cardstock in a variety of sizes.
- 74 x 105mm (A7)
- 99 x 210mm (DL)
- 101.6 x 152.4mm (4 x 6)
- 105 x 148mm (A6)
- 127 x 178mm (5 x 7)
- 148 x 210mm (A5)
- 152.4 x 152.4mm (6 x 6)
- 203.2 x 203.2mm (8 x 8)
- 210 x 297mm (A4)
- 297 x 420 (A3)
- 300 x 300mm
- 304.8 x 304.8mm (12 x 12)
- 320 x 225mm (SRA4)
- 320 x 450mm (SRA3)
- 420 x 594mm (A2)
Whether you’re a professional designer, hobby crafter, or business owner, our Recycled Ivory Cardstock delivers the perfect blend of quality, sustainability, and versatility.
| Height | 210mm |
| Width | 297mm |
| Item Weight | 40g |
| Colour | Ivory |
| Finish | Recycled |
| Style | A4 |
| Material Weight | 220Gsm |
| Window | Plain |
| Sustainable | FSC |
| Print qualities | Very Good |
| Box Quantity | 500 |
| Size (mm) | 210 x 297 mm |
| Size (cm) | 21 x 29.7 cm |
| Size (inches) | 8.27 x 11.69 inches |












