This high quality white linen effect SRA3 card 300gsm has excellent qualities for handmade card blanks. Give your card blank that extra special effect with this high quality linen card. Matching 135 gsm envelopes are now available for this card in C6, C5, DL and 155 mm square through our sister web site Ideal Envelopes.
This SRA3 white fine linen effect card is single sided.
Dimensions: 450 x 320mm
| Height | 450mm |
| Width | 320mm |
| Item Weight | 112.32g |
| Colour | White |
| Size (mm) | 450 x 320 mm |
| Size (cm) | 45 x 32 cm |
| Size (inches) | 17.72 x 12.6 inches |
| Finish | Linen texture |
| Style | SRA3 |
| Material | Card |
| Material Weight | 300Gsm |
| Window | Plain |
| Box Quantity | 500 |
| Recyclable | Yes |
| Sustainable | FSC |
| Print qualities | Very Good |












