This SRA4 high quality White Linen Effect Paper 135gsm has excellent qualities for handmade paper inserts. Give your card blank that extra special effect with this high quality linen paper.
This SRA4 white fine linen effect paper is single sided.
Dimensions: 225 x 320mm
| Height | 225mm |
| Width | 320mm |
| Item Weight | 30.89g |
| Colour | White |
| Size (mm) | 225 x 320 mm |
| Size (cm) | 22.5 x 32 cm |
| Size (inches) | 8.86 x 12.6 inches |
| Finish | Linen texture |
| Style | SRA4 |
| Material | Paper |
| Material Weight | 135Gsm |
| Window | Plain |
| Box Quantity | 500 |
| Recyclable | Yes |
| Harmonisation Code | 4802100000 |
| Sustainable | FSC |
| Print qualities | Very Good |












