Manilla Board Backed Envelopes
- Robust Construction
- Secure Peel & Seal Closure
- Multiple Sizes Available
Manilla Board Backed Envelopes provide a traditional, eco-friendly solution for mailing documents securely. The strong board backing ensures protection from damage. Ideal for businesses and personal use alike.
| Height | 330mm |
| Width | 260mm |
| Item Weight | 29g |
| Colour | Manilla |
| Finish | Matt |
| Format | |
| Seal | Peel and Seal |
| Material | Kraft Paper |
| Material Weight | 130Gsm |
| Weight Format | Gsm |
| Material Back | Board |
| Material Weight (back) | 450Gsm |
| Weight Format Back | Gsm |
| Seams | Outside Side and Base seam |
| Window | Plain |
| Box Quantity | 100 |
| Box Weight | 5.48 kg |
| Size (mm) | 330 x 260 mm |
| Size (cm) | 33 x 26 cm |
| Size (inches) | 12.99 x 10.24 inches |
















